Stern-jelentés
Stern-jelentés

A Stern-jelentés a klímaváltozás egyik alapdokumentuma, amely elsők között vizsgálta a klímaváltozás gazdaságra gyakorolt hatásait. Ez az első olyan környezeti előrejelzés a világon, amelyet nem éghajlati szakértők, hanem egy közgazdász irányításával dolgoztak ki.

A Stern-jelentés Tony Blair, volt brit miniszterelnök megbízásából készült. Szerzője Sir Nicholas Stern, a Világbank egykori vezető közgazdásza. A Stern-jelentést 2006. október 30-án tették közzé, és a Brit Nagykövetség jóvoltából már magyarul is elérhető.

A több mint 600 oldalas riport többek között azt állapítja meg, hogy ha a 21. században nem érünk el jelentős csökkenést a szén-dioxid-kibocsátásban, akkor nagyjából 200 millió klímamenekültre és akár a Föld teljes GDP-jének 20%-os csökkenésére kell felkészülni, ami megrendítheti a világgazdaságot. Ezért a klímaváltozás nem tekinthető kizárólag környezetvédelmi kérdésnek, mert hatásai alapvető gazdasági és biztonsági kockázatot is jelentenek. Az éghajlatváltozással kapcsolatos határozott, korai cselekvés hasznai nagyobbak, mint a költségei.

A klímaváltozás folytatódása már középtávon a harmincas évek nagy világgazdasági válságához – sőt a világháborúk pusztításához – hasonló, ezermilliárdokban mérhető gazdasági károkat okozhat globális szinten, ha a fejlett ipari országok nem kezdik el sürgősen csökkenteni az éghajlatváltozást okozó káros anyagok kibocsátását.

További szócikkek

Kapcsolódó szócikkek

Globális felmelegedés

search icon